..
Polish K2 Broad Peak Expedition 2010

20 | 11051
 
 
2010-06-25
Odsłon: 902
 

Polish K2 Broad Peak Expedition 2010

19 czerwca rusza polska wyprawa w Karakorum. Jej celem jest drugi szczyt świata - K2 oraz w ramach aklimatyzacji sąsiad K2 - Broad Peak.
Jest to największa polska wyprawa na K2 od wielu lat.

K2 (Chogori) to drugi co do wysokości szczyt Ziemi o wysokości 8611 m n.p.m.
i jednocześnie najwyższy szczyt pasma Karakorum. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia, gdyż duże trudności techniczne występują tam na każdej z dróg, a szczególnie trudno jest w okolicach kopuły szczytowej, czyli powyżej 8000 metrów.

Po raz pierwszy został zdobyty w 1954 roku przez Włochów. Natomiast pierwszym polskim wejściem na K2 było zdobycie wierzchołka przez Wandę Rutkiewicz w 1986 roku; było to również pierwsze na świecie kobiece wejście na ten szczyt. Do tej pory na górze stanęło tylko ośmioro Polaków. Innym znaczącym polskim wydarzeniem było wytyczenie nowej drogi na szczyt ścianą południową przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego.

Ostatnie bezsporne wejścia na szczyt zostały odnotowane w 2008 roku. W tym samym roku miała miejsce największa tragedia na K2. Z piętnastu wspinaczy atakujących wierzchołek jedenastu zostało na zawsze na zboczach góry. Niestety góra ma także złą sławę wśród polskich wspinaczy. Kilka z polskich wejść zakończyło się tragicznie. Wyprawa zamierza wspinać się na szczyt drogą Basków (również nazywaną drogą Cesana). Jest to droga mniej popularna. Według monografii o K2 Jana Kiełkowskiego oznaczona jako bardzo trudna ze względu na występujące na niej trudności techniczne. Jednocześnie uważana za bardziej bezpieczną, bo mniej narażoną na obiektywne
zagrożenia, takie jak lawiny śnieżne i skalne.


Fot. Kinga Baranowska

Uczestnicy wyprawy lecą do Islamabadu. Następnie do Skardu, skąd udadzą się karawaną poprzez lodowiec Baltoro do bazy pod K2.

UCZESTNICY WYPRAWY:


1. BOGUSŁAW OGRODNIK - kierownik wyprawy



Zdobywca Korony Ziemi oraz dwóch 8 tysięczników: Cho Oyu oraz Mt. Everest. Pomysłodawca Projektu9000, w trakcie którego ustanowił rekord świata w deniwelacji. W ramach jego realizacji zainicjował i kierował wyprawą Falvit Everest Expedition 2006, gdzie wszystkim jej uczestnikom udało się osiągnąć wierzchołek najwyższej góry świata.

2. ANNA CZERWIŃSKA - himalaistka



Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników oraz Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz. Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie – porzuciła go dla gór, które są jej największą pasją.

3. KINGA BARANOWSKA - himalaistka młodego pokolenia



Zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów, której do tej pory nie osiągnęła żadna Polka. Z wykształcenia geograf i ekonomistka.
Należy do Alpinus Expedition Team. Więcej na stronie: www.kingabaranowska.com

4. TAMARA STYŚ - himalaistka młodego pokolenia



Do niedawna Manager Marketingu ds. Mediów w firmie zarządzającej centrami handlowymi. Górami zafascynowana niezmiennie od kilkunastu lat. Szuka w nich romantyzmu pierwszych odkrywców oraz odpoczynku od zgiełku codzienności. Jest to też dla niej droga do poznawania własnych ograniczeń i czerpania satysfakcji z ich pokonywania. Zanim, w 2006 roku, stanęła na swoim pierwszym ośmiotysięczniku – Gasherbrumie II w Karakorum, jeździła w Alpy, Kaukaz, Pamir, góry
Iranu i Maroka. Potem był Nepal, gdzie stanęła na szczycie Ama Dablam. W 2009 r. brała udział w szkoleniu we wspinaczce wysokogórskiej kobiet nepalskich w rejonie Annapurny. W ramach przygotowania do wyprawy na K2 przebiegła Maraton Warszawski.

5. PATRYCJA JONETZKO - Dr. n. Med - lekarz wyprawy



Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, trzykrotna laureatka stypendium Ministra Zdrowia i doktorant Uniwersytetu Medycznego w Insbruku (Austria). Ukończyła studia podoktoranckie z Medycyny Tropikalnej na Uniwersytecie Mahidol w Bangkoku (Tajlandia), odbyła staże w Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Republice Południowej Afryki, Kambodży, Ugandzie oraz Afganistanie. Zawsze marzyła o połączeniu pracy medyka z zamiłowaniem do podróży, patrzy na świat oczami Kapuścińskiego, z pełnym ciekawości zachwytem. Od dziecka zakochana w górach, jako nastolatka vice-mistrzyni Śląska w narciarstwie zjazdowym. Ukończyła studium Medycyny Wysokościowej i Górskiej. Wiedzę pogłębiła szerokim doświadczeniem klinicznym zdobytym w czasie pracy w Himalajach, gdzie prowadziła stację ratowniczą Machermo na wysokości 4600 m. Lekarz woluntariusz w trackie udanej polskiej ekspedycji na Everest w 2006. Obecnie mieszka
w Exeter (Wielka Brytania) gdzie, po ukończeniu stażów na internie, chirurgii, pediatrii i medycynie wypadkowej, kontynuuje specjalizację z anestezjologii. Prowadzi szkolenia z medycyny wysokościowej w Austrii.

6. TOMASZ KOBIELSKI - himalaista młodego pokolenia



Zdobywca dwóch ośmiotysięczników: Cho Oyu (8201 m n.p.m.) oraz Mount Everest (8850 m n.p.m.), najmłodszy polski zdobywca „Korony Ziemi”. Wspina się w górach od roku 1991, w tym czasie kilkadziesiąt razy wszedł na alpejskie czterotysięczniki, a także na Chan Tengri (7010 m n.p.m.) w Tien Szan, dwukrotnie na Aconcagua (6962 m n.p.m.), 6 x Kilimandżaro różnymi drogami. Od 19 lat członek KW Gliwice, od najmłodszych lat zawsze związany z górami. Autor pokazów
i spotkań o tematyce górskiej, a także szkoleń motywacyjnych. Chętnie uczestniczy w akcjach i programach charytatywnych na rzecz poszkodowanych, bezdomnych i innych potrzebujących. Miłośnik wszelkich sportów ekstremalnych, skoczek spadochronowy i nurek. Członek Bergson Team. Prowadzi własna firmę tour-operatorską, która organizuje wyprawy na wszystkie kontynenty Świata. Więcej: www.kobielski.pl

7. MARCIN MIOTK - himalaista, taternik



Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej. Urodził się w 1973 roku w Wejherowie. W 2005 roku jako pierwszy Polak zdobył samotnie najwyższy szczyt świata Mount Everest (8850 m) bez używania dodatkowego tlenu, za co otrzymał nagrodę Kolosa w kategorii Alpinizm oraz wyróżnienie w międzynarodowym konkursie ExplorersWeb. W Himalajach zdobył również ośmiotysięczniki Shisha Pangma Middle (8013 m), Cho Oyu (8201 m) oraz brał udział w wyprawach na południową ścianę Annapurny (8091 m) oraz siedmiotysięcznik Nanda Devi East (7434 m). W roku 2007 zdobył tytuł Śnieżnej Pantery - przyznawany za zdobycie wszystkich szczytów siedmiotysięcznych w byłym ZSRR tj. Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Komunizmu (7495 m), Pik Lenina (7134 m). Od 2008 roku jest prezesem największego polskiego klubu górskiego - Klub Wysokogórski Warszawa. Jest autorem licznych prelekcji i pokazów o wspinaniu w górach najwyższych. Więcej: www.miotk.pl

8. DARIUSZ ZAŁUSKI - himalaista, znany filmowiec



Czterokrotny zdobywca ośmiotysięczników. Od młodości zafascynowany górami. Uczestniczył w trzech polskich wyprawach zimowych: Nanga Parbat, Makalu i K2 oraz dwóch polsko-włoskich na Shisha Pangma. Zamiłowanie do gór łączy z pasją filmową. Jest twórcą wielu filmów o tematyce górskiej nagrodzonych na licznych festiwalach. Film o Annie Czerwińskiej "Przypadki pani Ani" (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven oraz został zakwalifikowany do Banff World Tour (2002), a film "Obrazki z wyprawy"(2002) otrzymał nagrodę na festiwalu w Sliven. Materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane do filmów i relacji telewizyjnych. Film "Ciao Martina" (2004), którego głównym bohaterem jest włoski himalaista Simone Moro, otrzymał nagrodę "Camera Extreme" na festiwalu filmów górskich w Sliven. Uczestnik i filmowiec polskiej wyprawy na Mount Everest „Falvit Everest Expedition 2006”.
Więcej: www.darekzaluski.com

9. YURA ERMACHEK - Rosjanin, przyjaciel i uczestnik polskich wypraw



Pięciokrotny zdobywca ośmiotysięczników, w tym dwukrotnie Mount Everest (8850 m n.p.m.), członek polskiej wyprawy „Falvit Everest Expedition 2006”, laureat międzynarodowej nagrody „Złoty Czekan” za wytyczenie ekstremalnie trudnej drogi na piątej górze świata Makalu. Kilkukrotny zdobywca Piku Pabiedy (7439 m n.p.m.) uważanego za K2 wśród siedmiotysięczników. Mistrz sportu WNP.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd